а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педесетгодишник

мн. педесетгодишници
Вид збор: Именка, машки род
педесетгодишен човек
Примери:
Просторијата беше полна со безработни педесетгодишници.
Изведенки
педесетгодишничка ж.
мн. педесетгодишнички
педесетгодишна жена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи