а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педа

мн. педи
Вид збор: Именка, женски род
1. Раздалечина од врвот на палецот на раката до врвот на малото прсте, при оптегната дланка.
Англиски: hand's breadth Албански: pëllëmbë
2. Мерка за должина.
Англиски: hand's breadth Албански: njësi matëse për gjatësi, pëllëmbë
Примери:
Голем колку една педа.
Долг три педи.
(разг) Ни педа земја! Педа човек.
Изрази
Педа човек - лакот (аршин) брада - гатанка за метла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи