а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педалинка

мн. педалинки
Вид збор: Именка, женски род
Чамец за рекреација што се движи со педали.
Англиски: pedal boat
Употреба: Туризам
Примери:
За малку скутерот ќе се судреше со педалинката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи