а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педагошки

педагошкиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува до педагог.
Англиски: educational
Употреба: Образование
Примери:
Педагошки опит.
Педагошки кадри.
2. Што се однесува до педагогија.
Англиски: pedagogical
Употреба: Образование
Примери:
Педагошка литература.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи