а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педагог

мн. педагози
Вид збор: Именка, машки род
1. Специјалист по педагогија.
Англиски: pedagogue Албански: pedagog
Употреба: Образование
2. наставник, учител
Англиски: teacher Албански: pedagog, mësues
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи