а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пегла

пеглаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15155
1. Со пегла ја мазни површината на облека, чаршафи, итн.
Англиски: iron Албански: hekuros
Примери:
Пегла алишта.
2. малтретира
Англиски: mangle Албански: maltretoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Два саата ме пеглаше.
3. (се пегла) Со пегла си ја мазни облеката.
Англиски: iron Албански: hekurosem