а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пега

мн. пеги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23038
дамка на кожата
Англиски: freckle
Употреба: Медицина , Нестандарден збор
Примери:
Кога би имала пеги, вечно по лицето твое би ги собирал.
Изведенки
пегав прид.
пегавиот
дамкав