а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајче

Види и: пајка (ж.)
мн. пајчиња
Вид збор: Именка, среден род
пајка
Англиски: duckling
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи