а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пашканат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56334
Градинарско миризливо растение со високи и разгранети стебленца и со вретенест бел корен, кои се употребуваат во кулинарството.
Латински: Pastinaca sativa Англиски: parsnip Албански: pastinake
Употреба: Ботаника , Гастрономија