а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пацификација

мн. пацификации
Вид збор: Именка, машки род
Смирување со казнени мерки востание, народно негодување.
Англиски: pacification
FlexiMac
 менување на македонски глаголи