а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пацер

мн. пацери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40479
1. Губитник во шаховска игра.
Англиски: loser Германски: Patzer Албански: humbës, dështak
Употреба: Дијалектен збор , Спорт
2. Несмасен или неспособен човек.
Англиски: jerk Германски: Patzer Албански: i paaft
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење
Изведенки
пацерски прид.
пацерскиот
Пример: пацерски потег