а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патроним

мн. патроними
Вид збор: Именка, машки род
Презиме изведено од името на таткото или на некој предок.
Употреба: Граматика
Примери:
Поканети ли се Миладиновци на свадба?
Однеси абер и до Стојановци и Кириловци.
Изведенки
патронимен прид.
патронимниот
Што се однесува на патроним.
Пример: патронимен речник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи