а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патронат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. покровителство, спозорство
Англиски: patronage Албански: patronat
2. патронен празник
Англиски: patronage Албански: patronat
Примери:
Патронат на училиште.
Изведенки
патронатски прид.
патронатскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи