а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патронажа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56268
1. покровителство, заштита, закрила, поддршка, патронат
Англиски: patronage
Примери:
Го зеле под патронат.
2. Грижа за стари лица, трудници и доенчиња преку давање медицински услуги.
Англиски: patronage
Употреба: Медицина
Примери:
медицинска патронажа