а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патрола

мн. патроли
Вид збор: Именка, женски род
Мала група војници или стражари - за преглед на нешто или за вардење на редот.
Англиски: patrol
Употреба: Воен термин
Примери:
воена патрола
полициска патрола
FlexiMac
 менување на македонски глаголи