а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патрициј

мн. патриции
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице од привилегираното сословие во античкиот Рим.
Англиски: patrician Албански: patric, aristokrat romak
Употреба: Историја
2. Во средниот век - лице што и припаѓало на градската, трговската аристократија.
Англиски: patrician Албански: patric, aristokrat romak
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи