а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патриотски

патриотска
Вид збор: Придавка
1. Својствен на патриот, проникнат од патриотизам.
Англиски: patriotic
Употреба: Политика
Примери:
патриотски чувства
Патриотски фронт
2. Што искажува патриотизам.
Англиски: patriotic
Употреба: Политика
Примери:
патриотски стихотворби
Изведенки
патриотски прил.
Пример: Настапуваше патриотски на сите митинзи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи