а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патриотизам

(едн.) патриотизмот
Вид збор: Именка, машки род
родољубивост, родољубие
Англиски: patriotism Албански: patriotizëm
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи