а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патоген

патогениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32593
Што предизвикува болест.
Англиски: pathogenic
Употреба: Медицина
Примери:
патогени микроби
Изведенки
1. патогенен прид.
патогенена
2. патогеност ж.