а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патогенеза

(едн.) патогенезата
Вид збор: Именка, женски род
Настанување и развиток на болест.
Англиски: pathogenesis
Употреба: Медицина
Примери:
Патогенеза на туберколозата.