а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патнички

патничкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10002
1. Што е за патници.
Примери:
Патнички воз, патнички вагон.
Патнички брод, патнички авион.
2. Што служи при одење на пат.
Примери:
Патничка чанта, патничка облека.
3. страдален, страдалнички
Употреба: Ретко