а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патник

мн. патници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2177
1. Патници во воз, на брод итн.
Англиски: traveller Албански: udhëtar
Употреба: Туризам
Примери:
(разг.) Трговски патник.
2. страдалник
Англиски: sufferer Албански: vuajtës
Употреба: Ретко
Изрази
(посл.) На патникот патот (кажи му го), на овчарот стапот.