а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патка

паткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23202
1. Се клати при одот, оди како пајче.
Албански: ec si patok
2. (се патка) Се брцка во вода.
Албански: futet në ujë
Употреба: Дијалектен збор