а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пати

патат; пател
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11687
1. Преживува несреќи.
Англиски: suffer Албански: vuan
Примери:
Многу знаеш, многу ќе патиш.
(разг.) Имало глава да пати.
Тој од јазикот си пати.
2. боледува
Англиски: ail Албански: vuan, është i sëmur
Примери:
Тој пати од чир во стомакот.
3. Има недостаток.
Англиски: lack Албански: vuan, ka mungesë
Примери:
Статијава пати од извесна шематичност.
4. (се пати) се оплодува, се множи
Англиски: multiply Албански: shumohet