а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патинира

патинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Со посебна постапка предизвикува појава на патина, или изглед на патина.
Англиски: patinate
Употреба: Хемија