а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патило

мн. патила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8415
1. патење, беда
Англиски: suffering, ordeal Албански: vuajtje, mjerim
Примери:
сите маки и патила
2. паталец
Англиски: sufferer Албански: vuajtës
Примери:
Не прашај старо (старило) , прашај патило.