а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патернализам

(едн.) патернализмот
Вид збор: Именка, машки род
Наметлива, претерана, непотребна грижа кон другите, душогрижнички однос.
Англиски: paternalism
FlexiMac
 менување на македонски глаголи