а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патеричка

мн. патерички
Вид збор: Именка, женски род
патерица
Англиски: crutch
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Изведенки
патериче ср.
мн. патеричиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи