а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патерица

мн. патерици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4749
1. Помагало за одење.
Англиски: crutch Албански: patericë, mbështetëse
Употреба: Медицина
Примери:
Оди со патерици.
2. стап, бастун
Англиски: walking stick Албански: shkop, kallam
Употреба: Народно
Примери:
(нар. поез.) В рака држи сребрена патерица.
3. Ден после празник.
Албански: ditë pas feste
Употреба: Разговорно , Религија
Примери:
Уште ни е празник, чекаме и на патерица.
4. чаталесто дрво
Албански: dru i bigëzuar
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор