а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паталец

мн. паталци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40105
Некој што многу пател, искусен човек.
Англиски: sufferer
Употреба: Пословнично , Разговорно
Изрази
(посл.) Не прашај гаталец (вражалец, старец) туку (прашај) паталец (паталица).