а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасати

пасатите
Вид збор: Именка, множина
Ветрови што дуваат кон екваторот од североисток на северната полутопка или од југоисток на јужната полутопка.
Англиски: trade winds Албански: lloj ere, pasat
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи