а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парчосува

парчосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18430
1. распарчува
Англиски: tear apart Турски: parçalamak Албански: copëtoj
2. уништува, сотира
Англиски: destroy Турски: parçalamak Албански: copëtoj, prish
Употреба: Преносно значење
3. (се парчосува) се распарчува
Англиски: rip up Турски: parçalanmak Албански: bëj copë-copë