а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парчоса

парчосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18869
1. распарчи
Англиски: tear to pieces Турски: parçalamak Албански: copëtoj
2. уништи, сотре
Англиски: destroy Турски: parçalamak Албански: copëtoj, shkatërroj
Употреба: Преносно значење
3. (се парчоса) се распарчи
Англиски: rip up Турски: parçalanmak Албански: copëtohet, bëehet copë me copë
Примери:
Срцето му се парчоса.