а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парфимира

парфимираат; парфимирајќи; парфимирал; парфимиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 49578
1. Прска со парфем, нанесе парфем, намириса.
Англиски: perfume Албански: parfumoj
Примери:
По козметичкиот третман девојката ја парфимираа.
Ги парфимираа гостинските простории.
Го парфимираа виното.
2. (се парфимира) Си стави, си става парфем.
Англиски: perfume Албански: parfumohem
Примери:
Се облече, се дотера и на крај се парфимира.
Изведенки
парфимирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК