а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партнер

мн. партнери
Вид збор: Именка, машки род
1. Соучесник во игра.
Англиски: partner Албански: partner
2. Соучесник во преговори.
Англиски: partner Албански: partner
Употреба: Политика
3. Соучесник во деловен или друг потфат.
Англиски: companion Албански: bashkëpunëtor
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи