а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партицип

мн. партиципи
Вид збор: Именка, машки род
Глаголска форма меѓу глагол и придавка; глаголска придавка; означува глаголско дејство во сложени глаголски форми.
Англиски: participle
Употреба: Граматика
Примери:
Лебот е печен во фурна.
Поканети сме на гости.
Гостите беа дојдени од Велес.
Искината облека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи