а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партиципиент

Вид збор: Именка, машки род
Тој што партиципира, што учествува во нешто.
Англиски: participant
Примери:
Партиципиент во власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи