а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партиципација

(едн.) партиципацијата
Вид збор: Именка, женски род
Учество со свој дел во работа, плаќање и сл.
Англиски: participation
Примери:
Ми рекоа оти лекот што го пијам со години повеќе не може да го подигнам само со партиципација, туку мора и да доплатам.
Финансиска партиципација.
Партиципација во вршењето на општествени функции.
Изведенки
партиципативен прид.
партиципативниот
Пример: Партиципативна култура на партиското членство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи