а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партикуларизам

партикуларизмот
Вид збор: Именка, машки род
Појава на стремеж на одделни делови на државата на штета на општодржавните интереси.
Англиски: particularism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи