а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партикуларен

партикуларниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува само на еден дел.
Англиски: particular
Примери:
партикуларни интереси
2. особен, посебен
Англиски: particular
3. Што е изведен во детали.
Англиски: particular
Изведенки
партикуларност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи