а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партизиран

партизирани
Вид збор: Придавка
Што е поделен по партиска определеност; политизиран.
Употреба: Политика
Примери:
партизирано судство
Раководниот персонал е тотално партизиран и неинвентивен.
Изведенки
партизираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи