а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партизански

партизанска
Вид збор: Придавка
Ранг: 2671
1. Што се однесува до вооружена народна борба на партизаните.
Употреба: Историја
Примери:
Партизанска војна.
Партизански одред.
Партизанска споменица.
2. Што се однесува до партизан.
Примери:
Партизански подвиг.
3. На брзина организиран, несистематски.
Англиски: chaotic
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Партизанско раководење.