а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пароксизам

мн. пароксизми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22798
1. Ненадеен, силен почеток на некоја болест; нагло влошување на болеста.
Англиски: paroxysm Албански: paroksizëm, shpërthim
Употреба: Медицина
2. Ненадејна појава на силна душевна возбуда, силно чувство; врв, кулминација на некоја возбуда воопшто.
Англиски: paroxysm Албански: paroksizëm
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење