а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пародија

мн. пародии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9127
1. Смешно или сатирично подражавање на некоја литературна творба, обично песна, со чување на нејзината надворешна форма.
Англиски: parody Албански: parodi
Употреба: Литература
2. Надворешно подражавање што ја изопачува суштината на она што се подражава.
Англиски: parody Албански: parodi