а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парлив

парлива
Вид збор: Придавка
лут
Англиски: hot
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Парлива пиперка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи