а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параспур

мн. параспури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41846
1. Неуреден, ништожен човек, морално и материјално пропаднат.
Англиски: hobo Албански: endacak
Употреба: Разговорно
Примери:
параспур човек
2. Растурена, необработувана нива.
Англиски: fallow Албански: arë e papunuar
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор , Земјоделство
3. Нива на којашто работи наполичар.