а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параплегија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46186
Парализа на рбетниот столб.
Англиски: paraphlegia
Употреба: Медицина