а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парапет

мн. парапети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46455
Ограда на мост, скали.
Англиски: banister
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Балкони украсени со парапети.
Изведенки
парапетче ср.
мн. парапетчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК