а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параноја

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15131
Душевна болест при која болниот си замислува дека е прогонуван; манија на гонење.
Англиски: paranoia
Употреба: Медицина