а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параноичен

параноични
Вид збор: Придавка
Ранг: 17051
Што боледува од параноја.
Англиски: paranoid
Употреба: Медицина
Примери:
параноичен човек
Изведенки
1. параноично прил.
2. параноичност ж.
3. параноиден прид.
параноидниот
Пример: параноидна шизофренија
4. параноидно прил.
Пример: Се однесува параноидно.
5. параноидност ж.